Ter nagedachtenis aan het overlijden van Claudia Cardinale (15 april 1938 – 23 september 2025) vertoont Lumen Otto e Mezzo van Fellini. Deze film was naast Il Gattopardo van Visconti een van de twee films die Cardinale in 1963 maakte en haar carrière lanceerden. Haar rol in Fellini’s meesterwerk, waarin voor het eerst haar eigen stem werd gebruikt in een Italiaanse film, bevestigde haar status als een grote ster en vestigde haar als een centrale figuur tijdens het gouden tijdperk van de Italiaanse cinema.
Fellini’s Oscarwinnende fantasie over zijn alter ego, de in een artistieke crisis verkerende regisseur Guido Anselmi (Marcello Mastroianni).
Vlak voordat de opnamen beginnen, besluit de regisseur, die zich in een kuuroord heeft teruggetrokken, zijn gebrek aan inspiratie tot onderwerp van de film te maken. Anselmi, Fellini’s alter ego, breekt zich het hoofd over een nieuwe film maar kampt met zorgwekkend inspiratiegebrek. Hij komt maar niet toe aan het uitwerken van een deugdelijk scenario. Niet alleen zijn vrouw en minnares eisen zijn aandacht op, ook de ongeduldige producent, agressieve critici en om rollen bedelende actrices nemen hem in beslag. Ten einde raad besluit Anselmi zijn gebrek aan inspiratie tot onderwerp te maken, met een felliniaanse ‘film over film’ als weergaloos resultaat.
Zeven speelfilms en een aantal korte producties had Federico Fellini op zijn naam staan toen hij aan nummer 8½ begon. Otto e mezzo (1963) wordt als toppunt van Fellini’s filmische fantasie gezien, een cruciale film in Fellini’s oeuvre.