Ken Russell’s The Devils
Regisseur
Te zien vanaf
Land
Verenigd Koninkrijk
Jaar
1971
Lengte
115 min
Taal
Engels
Ondertiteling
Nederlands
Genres
Cast
Kijkwijzer
Eindelijk te zien in zijn volledige, ongecensureerde glorie: Ken Russells beruchte en baanbrekende verfilming van Aldous Huxleys The Devils of Loudun. Een uitzinnige, provocerende film over religie, macht, onderdrukking en massahysterie die ruim vijftig jaar na zijn première nog niets van zijn explosieve kracht heeft verloren.
In het zeventiende-eeuwse Frankrijk beschuldigt een wraakzuchtige non (een onvergetelijke Vanessa Redgrave) de charismatische priester Grandier (Oliver Reed) ervan samen te werken met de duivel. Wat volgt is een uitbarsting van vermeende bezetenheid, seksuele obsessie en religieuze waanzin, die door kerk en staat genadeloos wordt ingezet voor hun eigen politieke doeleinden.
Met de spectaculaire, modernistische decors van een jonge Derek Jarman vermengt Russell religieuze iconografie, zwarte humor, erotiek en groteske beelden tot een hallucinerend filmspektakel. Bij verschijnen was The Devils zo controversieel dat verschillende scènes werden gecensureerd of volledig verwijderd.
Deze nieuwe restauratie brengt het beruchte materiaal terug en toont de film zoals hij bedoeld was: compromisloos, politiek en visueel overdonderend. Een nietsontziende aanval op hypocrisie en machtsmisbruik én een van de meest gedurfde Britse films ooit gemaakt.